تفاوت بروشور و تراکت

چاپ تجاری

تفاوت بین تراکت و بروشور

تراکت ها و بروشورها متداول ترین شیوه های چاپ تبلیغاتی نزدیک به کارت ویزیت هستند. تفاوت بین تراکت و بروشور برای برخی روشن است اما ممکن است کسانی نیز باشند که این تفاوت را ندانند. تاکنون قواعد رسمی و معینی در تعیین تفاوت بین تراکت ها و بروشورها وجود نداشته است، اما می توان گفت تفاوت بین این دو بخشی ناشی از مشخصات فیزیکی است و بخشی نیز به کاربرد مورد نظر آنها مربوط می شود.

تراکت چیست؟

تراکت یک برگ تانشده ­ای است که برای جلب توجه به یک رویداد، خدمات، محصول یا یک ایده بکار می رود. تراکت غالباً پیام بسیار ساده ای را دربرمی گیرد که سریع قابل انتقال باشد. معمولا تراکت روی کاغذ 21.59cm x 27.94cm (8.5” x 1”) چاپ می شود تا هزینه­اش پایین باشد، هرچند که براساس سهولت کاربرد می توان آن را در هر اندازه ای چاپ کرد. هم چنین معمولا تراکت با چاپ تک رویه است ولی برای این مورد هم قانون خاصی وجود ندارد و می توان در هر دو طرف نیز چاپ کرد.

بسته به مورد استفاده، گاهی تراکت ها برگ اعلان، لیفلت، آگهی یا آگهی نامه نیز گفته می شود. تراکت ها را می توان با هر رنگ مرکب چاپ کرد، گرچه چاپ تمام رنگی متداول تر است زیرا هدف استفاده از تراکت جلب توجه است.

معمولا تراکت برای بازه زمانی کوتاه مدت بکار می رود، مثل اعلام رویدادی مانند باز شدن یک مکان یا برگزاری رویدادی خاص. اما در صورتیکه به منظور استفاده­ی طولانی مدت است یا اطلاعات مهمی در تراکت شامل می شود که بارها و بارها به آنها رجوع می شود، مثل وقتی که دستورالعمل و راهنمایی های را دربر می گیرد،می توان روی کاغذ ضخیم چاپ کرد تا دوام بیشتری داشته باشد.  

بروشور چیست؟

بروشور ممکن است مشخصاتی شبیه به تراکت داشته باشد، اما تقریبا همیشه چاپ دوطرفه دارد. و برخلاف تراکت که غالبا تانخورده است، بروشور تا می خورد و به شکل چندین پَنل یا چند صفحه اطلاعات است، مثل فرمت صفحه بزرگ تا شده (و معمولا مصور). ممکن است بروشور از چند صفحه­ی متصل به هم نیز تشکیل شود. گاهی بروشورهای کوچکتر و ساده تر پمفلت (جزوه) نامیده می شود. در مقایسه با تراکت که معمولا در اندازه­ی 21.59cm x 27.94 cm است، بروشورها در اندازه های مختلف استاندارد یا سفارشی چاپ می شود. صفحات بروشور معمولا از کاغذ سنگین تری است. این کار علاوه بر بالا بردن کیفیت، به خاطر طراحی بروشور برای استفاده­ی طولانی مدت نیز هست زیرا معمولا بروشور دم دست قرار می گیرد و پی­ در پی به آن رجوع می شود. هم چنین بروشور باکیفیت به صورت تمام رنگی چاپ می شود و به خاطر روکش ماوراء بنفش یا روکش آبی براقیت خاصی دارد.

معمولا بروشورها مثل تراکت ها پخش نمی شوند. غالبا وقتی فروشنده توجه اولیه­ی مشتری پتانسیل را می بیند، بروشوری را ارائه می دهد. زیرا اغلب، هزینه چاپ بروشور بیشتر از تراکت است. بروشور باید کیفیت بالایی داشته باشد زیرا کاربرد آن کمک به نمایش محصول، جلب توجه به خدمات، یا تبلیغ یک شرکت است. مشتریان هنگام تصمیم گیری برای خرید، کیفیت مطالب چاپی شما را با مطالب رقبایتان مقایسه می کنند، بنابراین نباید چاپ بروشور را سهل انگارانه گرفت.

تراکت ها و بروشورها مشخصات متفاوتی دارند اما هر دو ابزار مهمی برای استفاده­ی سازمان یا کسب و کار محسوب می شوند. اگر پرسشی درباره ی تراکت یا بروشور دارید، لطفاً با دنیزرایان تماس بگیرید. ایده ها و طرح های ما می تواند به شما کمک کند.

 

مزایای استفاده از تراکت ها برای تبلیغ رویدادهای خاص

وقتی برای رویداد خاصی مثل فروش، کنسرت موسیقی یا شاید حتی افتتاح فروشگاه برنامه ریزی می کنید، باید مطمئن شوید که مردم از این رویداد باخبر شده­اند. راههای زیادی برای اینکار وجود دارد، از جمله رادیو، تلویزیون، بیلبوردها و روزنامه­ها. اما ممکن است هزینه این رسانه­ها فراتر از بودجه بیشتر کسب و کارهای کوچک باشد و تبلیغ رویدادی مثل فروش برایشان چالش بزرگی محسوب شود.

یکی از واسطه­ های تبلیغ که سال هاست متداول است دهان به دهان گشتن یک موضوع است. در واقع، دهان به دهان گشتن شروع کار تبلیغاتی بود که امروزه شاهدش هستیم. تبلیغ چیزی به واسطه­ی فردی به صورت شفاهی اساسی ترین شیوه­ی تبلیغ است و این تکنیک در سال­های اخیر با رشد کانال های شبکه­های اجتماعی متحول شده است. برای بسیاری از کسب و کارهای کوچک کانال هایی مثل فیسبوک و تویتر کانالی رایگان برای تبلیغ کسب و کارشان و یا هر رویدادی خاص محسوب می شود. با اینکه اینکار مزایای خود را از نظر هزینه دارد، اما ممکن است تلاش برای انتشار موضوع و تبلیغ رویدادتان کار بسیار پرزحمتی باشد.

به همین دلیل شبکه­های اجتماعی مثل فیسبوک اغلب برای ترغیب بحثی حول رویدادهای خاص پشتیبان خوبی محسوب می شوند. هم چنین این شبکه ها پلت فورم خیلی خوبی برای ارتباط کسب و کارها با مشتریان در برنامه ریزی یک رویداد و پس از آن هستند.

چرا تراکت ها می توانند به تبلیغ رویداد خاص شما کمک کنند؟

درست است که شبکه های اجتماعی در کمک به تبلیغ رویداد و اطلاع دهی به عموم مزایای خود را دارند، اما باید توجه داشت که تکنیک های بازاریابی دیگری نیز وجود دارند که سال­ها امتحان شده و بکار رفته اند. یکی از این تکنیک ها که بازاریابی مستقیم است و خوب جواب داده است، استفاده از تراکت ها برای تبلیغ است. 

5 دلیل استفاده از تراکت ها برای تبلیغ رویدادی خاص

  1. برقراری ارتباط با مخاطب

تراکت ها پلت فورم بسیار خوبی برای تبلیغ رویدادهای خاص و برقراری ارتباط با مخاطب به شیوه­های مختلف فراهم می کنند:

  • تحویل خانه به خانه
  • قرار دادن لای روزنامه­ها
  • توزیع در خیابان
  • توزیع درون فروشگاه

 

  1. بکارگیری خلاقیت

اگر تصمیم گرفته­اید رویداد خاص خود را با تراکت تبلیغ کنید امکان خلاقیت زیادی وجود دارد. می خواهید تراکت شما جلب توجه کند اما بر پیام اصلی نیز تاکید شود، چه این پیام فروش باشد یا روز افتتاح. تراکت ها بیشتر در اندازه­ی A4 یا A5 چاپ می شوند و ممکن است دوطرفه باشند تا جای بیشتری برای انتقال پیام فراهم شود. راه دیگر جلب توجه بیشتر تراکت این است که به شکل تاشده باشد

. چیزی ملموس:

مزیت دیگر تراکت در تبلیغ یک رویداد، ملموس بودن آن است. اینکه مشتری به صورت فیزیکی تراکت را در دست می گیرد به این معنی است که شما نیمی از راه انتقال پیام را طی کرده­اید. چگونگی طراحی تراکت و چاپ آن نیز می تواند تصمیم گیری مشتری برای خواندن یا فهم پیام را تحت تاثیر قرار دهد. به همین دلیل جلب توجه کردن تراکت مهم است، اما باید مطمئن شد که پیام اصلی روشن است و به راحتی دیده می شود. هم چنین تراکت­ امکان بهره­گیری از چاپ با کیفیت را نیز فراهم می کند که می تواند مزیت مهمی در ترغیب مشتری برای خواندن پیام محسوب شود.

4. مشوق ها:

تراکت فضایی را در اختیار شما قرار می دهد تا عوامل محرک و مشوق هایی مثل کد هدیه یا تخفیف را نیز در آن شامل کنید. این روش بسیار خوبی برای جلب توجه به رویداد شماست و آگاهی زودتری را نیز فراهم می کند. برای مثال، با تخفیف به 20 نفر اول که کد تخفیف معینی را ارائه می­دهند، از تراکت به عنوان مکانیسمی مشوق و برانگیزنده استفاده کنید.

 

 

5. قابلیت سنجش:

غالبا کدهای تخیف می تواند راه بسیار خوبی برای سنجش موفقیت کار بازاریابی شما باشد. از تراکت ها به عنوان ابزار سنجش برای تعیین میزان موفقیت رویداد خود استفاده کنید و اینکه برای موفقیت بیشتر در آینده چه درسی می توانید بگیرید. با افزودن شماره کد یا شماره سریال به تراکت ها می توانید آنها را کنترل و پیگیری کنید و میزان موفقیت آنها در تبلیغ کارتان بسنجید.

اگر به اطلاعات بیشتری در مورد استفاده از تراکت ها برای تبلیغ رویدادی خاص نیاز دارید با ما تماس بگیرید. دنیز رایان طرح های اولیه مختلفی نیز ارائه می دهد تا در تصمیم گیری برای طراحی تراکتی تاثیرگذار و موفق به شما کمک کند.

تعداد لایک ها : 0


نظرات

اولین فردی باشید که برای این مطلب نظر میدهید.

ارسال نظر

جهت ارسال نظر لطفا ابتدا در سایت عضو شوید.

پست های های اخیر

طراحی لوگو
طراحی لوگو ...
۱۷ مرداد ۱۳۹۶

برچسب ها